Κατάρρευσε η Νίκη Βόλου στο 4ο δεκάλεπτο

Την πρώτη της ήττα με σκορ 76-58 στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος γνώρισε η Νίκη Βόλου στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Δόξα στην Λευκάδα.

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για 30 λεπτά, η ομάδα της Νίκης Βόλου στάθηκε πολύ καλά παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ.
Ωστόσο ένα κενό διάστημα στα πρώτα 3 λεπτά του 4ου δεκαλέπτου κι ένα σερί 11-0 από την ομάδα της Δόξας είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια διαφορά την οποία η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ανατρέψει μέχρι το τέλος.

Η Νίκη Βόλου συνεχίζει με ένα δύσκολο εντός έδρας ματς απέναντι στον πρωτοπόρο του ομίλου Ερμή Σχηματαρίου (27/2, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-33, 55-50, 76-58

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Μάνα, Αργυρός 7(2), Κοντούδης 18, Κατοπώδης 8(2), Βαγενάς 19(3), Κεραμάρης 8(1), Σκεπετάρης, Λαζάρου 2, Τζακόπουλος 14(3), Μάλφας.
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης, Μπουρδάνος 12(2), Ζησόπουλος, Κουτίνας 19(4), Μπουσκολίτης, Καλλές 11, Σαριμπαλίδης 3(1), Σπανόπουλος, Λόλας 7, Ξενιτίδης 6(2).