Ελλάδα – Πολωνία 101-78: «Greek Freak» θέαμα και κατοστάρα…

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα η Εθνική ομάδα επικράτησε εύκολα με το εντυπωσιακό 101-78 της Πολωνίας στην πρεμιέρα του τουρνουά «Ακρόπολις». Καλό μπάσκετ από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατά διαστήματα κόντρα σε μία ομάδα που δεν παράτησε το ματς κι ενώ αύριο (18/8, 21:00) αντιμετωπίζει τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου.

Ο «Greek Freak» πρόσφερε πλούσιο θέαμα και πάλι και σταμάτησε στους 24 πόντους έχοντας 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Με «όπλο» την ασφυκτική άμυνά της και τους Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο που σκέπασαν το καλάθι, η Εθνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 8-0 των Πολωνών στα πρώτα τρία λεπτά. Τα δύο αδέρφια πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με το σκορ να φτάνει στο 18-2 (6’) και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 27-10 με τον «Greek Freak» να έχει 10 πόντους.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ιτούδης προχώρησε σε αλλαγές, ο Γιάννης έκατσε στον πάγκο και οι Πολωνοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους «πυροβολώντας» από τα 6.75. Με τέσσερα σερί τρίποντα και επιμέρους 2-18 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-28 (15’) ενώ πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς χάρη σε τρίποντο του Πονίτκα (32-34, 17’).

Κάπου εκεί οι παίκτες της Εθνικής ξύπνησαν, Ντόρσεϊ, Παπαγιάννης και Γιάννης ανέλαβαν δράση και με δικό της 16-0 η Ελλάδα βρέθηκε ξανά σε διψήφια διαφορά (48-35) περίπου ένα λεπτό πριν το ημίχρονο που την βρήκε μπροστά με 50-37, αφού το κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο στο φινάλε ήταν για χιλιοστά του δευτερολέπτου εκπρόθεσμο.

Γιάννης και Κώστας μπήκαν δυναμικά και στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας το σκορ στο 54-37. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια επίπεδα σε όλη την περίοδο, παρά το γεγονός πως οι Πολωνοί δεν το έβαζαν κάτω. Στα μέσα του δεκαλέπτου μείωσαν σε 59-49, ο Ντόρσεϊ με τρίποντο ξεκόλλησε την Ελλάδα για το 62-49 και το παιχνίδι μπήκε στην τελευταία του στροφή με την Εθνική στο +10 (69-59).

Ένα τρίποντο του Κόλεντα έριξε μετά από πολλή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο (71-64, 32’), αλλά η Ελλάδα απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 και έφερε το σκορ στο 79-64 (34’). Με τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο οποίος έδωσε πολλή ενέργεια, η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά με +18 (85-67, 36’) και χάρη στο ρεσιτάλ του Ντόρσεϊ στο τέλος έριξε και κατοστάρα για το τελικό 101-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78.

Πηγή: in.gr