Σαρωτικές νίκες για τους αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου (εικόνες)

Το Σαββατοκύριακο 25 – 26 Μαρτίου οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου έδωσαν στον Ταΰγετο, τα Φάρσαλα, την Σπερχειάδα και τη Βεργίνα, τη συνέχεια στην εγχώρια παρουσία σε αγώνες δρόμου και βουνού, ενώ η Μαδρίτη πήρε σειρά για το σερί των συμμετοχών σε διοργανώσεις ανά την Ευρώπη. Έτσι μετά τις παρουσίες δρομέων του ΣΔΥΒ μία βδομάδα πριν σε Βαρκελώνη, Ρώμη και Λεμεσό, αυτή τη φορά στην Ισπανική πρωτεύουσα έτρεξε ο Χρίστος Ρίκος που τερμάτισε τον Ημιμαραθώνιο της πόλης σε 1 ώρα 59:59.

Διπλό αγώνα και τριπλή επιτυχία είχε εξάλλου ο Χρήστος Αγνουσιώτης στο 12ο Τaygetos Challenge 2023. Ο αθλητής το Σάββατο έτρεξε στον αγώνα VerticalSpeed 650 μέτρων με θετική υψομετρική 150μ, όπου πήρε την 4η θέση με χρόνο 4:38. Το πρωί της Κυριακής αγωνίστηκε στον Marathon 37KM (υψομετρική 2.154μ) όπου με 4:16:44 τερμάτισε 3ος. Στη συνολική βαθμολογία των 2 αγώνων με την κατάταξη που έγινε για όσους δρομείς έτρεξαν και στις δύο διαδρομές, ο Χρήστος Αγνουσιώτης κατέλαβε τη 2η θέση, ενώ επίσης βραβεύθηκε και ως νικητής της ηλικιακής κατηγορίας.

Συνολικά 131 δρομείς έτρεξαν στα Φάρσαλα τον Ορεινό Αγώνα 2ο Μυρμιδόνων Άθλο 21χλμ, και από τις πρώτες θέσεις ως και την 26η, τερμάτισαν 4 αθλητές του συλλόγου με αποκορύφωμα τον Φιλάρετο Μπούκη που στέφθηκε νικητής με 1:49:29. Την 9η θέση κατέλαβε με 2:07:08 ο Απόστολος Μπαρμπούλης, 10ος ήταν ο Θανάσης Χάδος που σημείωσε χρόνο 2:09:43, και 26ος ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 2:26:08.

Τον 3ο συνεχόμενο Ημιμαραθώνιο μέσα σε 15 ημέρες έτρεξε η Βάνα Σπύρου και ανέβηκε στο βάθρο ως 3η στη γενική κατάταξη γυναικών και 1η στην κατηγορία, στον 6ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού Φθιώτιδας «Αθανάσιος Ακρίδας» με χρόνο 1:54:38. Οι προηγούμενες πρόσφατες συμμετοχές της αθλήτριας του ΣΔΥ Βόλου ήταν στους Ημιμαραθωνίους Καλαμπάκας – Τρικάλων και Αθήνας, πριν ακολουθήσουν τον Απρίλιο οι αγώνες της στον Ημιμαραθώνιο Βόλου, τον Ημιμαραθώνιο Πάτρας, και τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος.

Ο ορεινός αγώνας 4ος Δρόμος των Ανακτόρων έγινε στη Βεργίνα, με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να παίρνει την 5η θέση στη γενική κατάταξη των 8,3 χιλιομέτρων με 45:23, και την 1η θέση στην κατηγορία.