“Ξεμούδιασμα” με τεσσάρα για τη Νίκη κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας

Με σκορ 4-1 επιβλήθηκε η Νίκη Βόλου του Ηρακλή Λάρισας στο φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Βόλου. Οι κυανόλευκοι απέδωσαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, έχοντας να αντιμετωπίσουν, εκτός του αντιπάλου και τον κακό, έως επικίνδυνο, αγωνιστικό χώρο. Οι Βολιώτες προηγήθηκαν στο 12’ με σουτ του Μιράντα έξω από την περιοχή κι έκαναν το 2-0 με τον Κάσσο στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Κάσσος θα κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα και τρία της ομάδας του, με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με μακρινό σουτ του Αλεξίου στο 72’, με τον Μπάλλα να διαμορφώνει με πλασέ το τελικό 4-1 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έτσι παρέταξε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης
Με τον Μπάγιτς στα γκολπόστ ξεκίνησε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γιάννης Κυρίτσης, το αριστερό ο Παναγιωτίδης, με τους Αλιατίδης και Γρομητσάρη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπόσιο και Κυριακίδης στον άξονα σε ρόλο αμυντικών μέσων, ενώ ο Μιράντα κινήθηκε μπροστά τους και πίσω από τον φορ. Την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Βλαχομήτρος, τη δεξιά ο Κάσσος, με τον Τζιώρα μοναδικό προωθημένο.

Επιστροφές και απουσίες
Αξίζει να σημειώσουμε πως επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση οι Πάνος, Θάνος Κυρίτσης και Μπάλλας μετά από ένα διάστημα που έμειναν εκτός λόγω τραυματισμών. Αντιθέτως στα «πιτς» παρέμειναν Γκαρσία, Τζοβάρας και Βασιλείου οι οποίοι βρίσκονται στο στάδιο της ανάρρωσης από τους πρόσφατους τραυματισμούς τους.

Κεφάτος και με διάθεση επέστρεψε ο Χοσέτε Μιράντα από τις υποχρεώσεις του με την εθνική του ομάδα, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και είχε γενικά θετική παρουσία. Με γκολ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και ο Γιώργος Μπάλλας.

Ξεμπούκωσε ο Κάσσος
Ο Πασχάλης Κάσσος στα μέχρι τώρα φιλικά και επίσημα παιχνίδια ήταν σχεδόν σε όλες τις φάσεις που δημιουργούσε η Νίκη στα αντίπαλα καρέ. Οι προσπάθειές του, είτε εξουδετερώνονταν από τους αντίπαλους τερματοφύλακες, είστε σταματούσαν στα δοκάρια. Στο σημερινό παιχνίδι ο επιθετικός της Νίκης βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πασχάλη Κάσσο να κερδίζει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της αναμέτρησης Κυπέλλου με τον Α.Ο. Τρίκαλα και την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:
Νίκη Βόλου (Αλ. Βοσνιάδης):
Μπάγιτς, Γ. Κυρίτσης (79’ Θ. Κυρίτσης), Αλιατίδης, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Κυριακίδης, Μπόσιο, Βλαχομήτρος, Μιράντα, Κάσσος, Τζιώρας

2ο ημίχρονο: Περιστερίδης, Παναγιωτίδης, Κυρίτσης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης (61’ Ανδρέου), Μέτσε, Τσουκαλάς, Κάσσος (67’ Αλτιτζής), Μιράντα (61’ Μπάλλας), Βλαχομήτρος (74’ Πάνος), Ροχάνο

Ηρακλής Λάρισας (Χρ. Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης, Καμπέρης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Αγρόδημος, Παπαγεωργίου, Μπαμής, Αλεξίου, Χατζηλιόντας, Χασομέρης

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Κακαβίτσας, Χριστίδης, Τάρτας, Κουτσούκης, Δοδοτσάκης, Ναρίνογλου, Ανάδολου, Σταμάτης