Ο Βολιώτης Γ. Παρίσσης πρωταθλητής Ελλάδας στον Μαραθώνιο για αθλητές με τύφλωση

Με την συμμετοχή των δρομέων του Κένταυρου Βόλου σε αγώνες σε όλη την Ελλάδα συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση του συλλόγου για τον Απρίλιο.
Αναμφισβήτητα ο αγώνας που συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ήταν ο 18ος Διεθνής Μαραθώνιος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, μια διοργάνωση που έγινε το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Απριλίου κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες στη Θεσσαλονίκη και πήραν μέρος 17.000 δρομείς από 71 χώρες .

Επιπλέον, στο πλαίσιο του «Μαραθωνίου της Ιστορίας» διεξήχθη το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου ΑμεΑ από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ) με την υποστήριξη της Οργανωτικής Επιτροπής της διοργάνωσης.
Μεγάλος νικητής στην κατηγορία Τ12 για αθλητές με τύφλωση αναδείχθηκε, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Γιώργος Παρίσσης με συνοδούς τον Γιάννη Νικολαΐδη (στο πρώτο μισό) και τον Κωνσταντίνο Μαρόδο (στο δεύτερο μισό της διαδρομής).
Ο Γιώργος είναι αθλητής του «Α.Σ.Τ. ΗΦΑΙΣΤΟΣ» και μέλος του Κένταυρου Βόλου και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος με ατομικό ρεκόρ 4:07′:23″.

Οι υπόλοιπες συμμετοχές του συλλόγου στο 18ο Διεθνή Μαραθώνιο «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» και τους παράλληλους αγώνες ήταν:

Σουζάνα Ιωακειμίδου 55:47
Στον παιδικό αγώνα 1000μ. έτρεξε ο Άγγελος Φλέτσιος- Έξαρχος.

O δεύτερος σταθμός της σειράς αγώνων Run Greece 2024 ήταν το Ναύπλιο την Κυριακή 21 Απριλίου 2024, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει αγώνες 5 & 10χλμ. και ο Ανδρέας Τσάγκαρης τερμάτισε στα 10χλμ. με χρόνο 52:13

Tο Σάββατο 13 και την Κυριακή 14 Απριλίου διοργανώθηκε στην πανέμορφη Ύδρα, ο αγώνας “Hydras trail event” με το Γιώργο Πετικόπουλο να συμμετέχει και να τερματίζει τόσο στα 4,5km σε 30:35 αλλά και στα 8km σε 1:10:58

Ο Σπύρος Βλαχόπουλος συμμετείχε στο “1o Kastra Mountain Trail”, ένας καινούριος αγώνας που διοργανώθηκε για πρώτη φορά στα Σέρβια Κοζάνης την Κυριακή 14 Απριλίου και τερμάτισε με επιτυχία στα 14km σε 2:02:03.

Για 5η χρονιά διοργανώθηκε στον Κραννώνα στη Λάρισα την Κυριακή 14 Απριλίου, ο « Κραυξίδειος Αγώνας Δρόμου» με το σύνολο των εσόδων του αγώνα να διατίθεται για τους σκοπούς της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας Λάρισας. Ο αγώνας περιελάμβανε διαδρομές 14χλμ. και 5,5χλμ. και ο Κένταυρος συμμετείχε για άλλη μια χρονιά.
Στα 14χλμ. έτρεξαν ο Παναγιώτης Συρούκης που τερμάτισε με χρόνο 1:22:43 και ο Νεκτάριος Οικονόμου με 1:25:01 .

Στον παιδικό αγώνα απόστασης 1000μ. τερμάτισε ο Άγγελος Φλέτσιος Έξαρχος
Τέλος ο Κένταυρος Βόλου ενημερώνει τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου ότι ξεκίνησαν οι εγγραφές για τον μαραθώνιο της Αθήνας και τους παράλληλους αγώνες των 5χλμ και 10χλμ που θα πραγματοποιηθούν στις 9 και 10 Νοεμβρίου 2024.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της διοργάνωσης, τα 5χλμ. θα γίνουν το απόγευμα του Σαββάτου 9 Νοεμβρίου με ώρα εκκίνησης στις 17:00, ενώ τα 10 χλμ. και ο μαραθώνιος το πρωί της Κυριακής 10 Νοεμβρίου με ώρες εκκίνησης στις 08:15 και στις 09:00 αντίστοιχα.
Οι εγγραφές θα γίνονται κάθε Τετάρτη 19:00 έως 20:00 στα γραφεία του συλλόγου στο Αθλητικό κέντρο Χιλιαδούς (Γ. Δήμου με Μεταμορφώσεως) έως τις 5 Ιουνίου.
Τηλέφωνο επικοινωνίας 6994583137 Κώστας Κυριαζής.
Ο Κένταυρος Βόλου συγχαίρει όλους τους δρομείς του, για την αγωνιστική τους παρουσία.